Namaz Nasil Kilinir

NAMAZ NASIL KILINIR (Resimli)

Namaz kilinisini ögrene bilmek için sabah namazinin sünnetini ele alalim.

Sabah namazinin sünneti söyle kilinir;

Abdest alinir. Kibleye dönülür. "Niyet ettim Allah rizasi için sabah namazinin sünnetini kilmaya" diye niyet edilir ve tekbir alinir.

Erkeklerde Tekbir:Parmaklar açik ve kibleye dönük olarak, eller kulak hizasina kadar kaldirilir. Bas parmaklar kulak yumusaklarina deger. Ayak parmaklari dört parmak kadar açilir. Vücut dik. "Allâhu Ekber" diye tekbir alinir. Bayanlarda Tekbir: Ellerini omuz hizalarina kadar kaldirirlar. Eller gögüs üstünde. Ayaklar birbirine bitisik. Vücut dik. Gözler secdeye bakar. "Allâhu Ekber" diye tekbir alinir.

Namazda okunan duâ ve tekbirler sessiz okunur. Yalniz imam, sabah, aksam, yatsi ve cuma namazlarinda sesli okur.

Erkeklerle bayanlarin namazda okuyacagi duâlarla, yapacagi niyetler aynidir.

Erkeklerde Kiyam: Kiyamda erkekler sag elin bas parmagi ile küçük parmaginin sol elin bilegini kavrayacagi sekilde baglarlar ve göbegin altina koyarlar. Vücut dik. Gözler secdeye bakar sekilde kiraat'a hazir dururlar. Bayanlarda Kiyam: Kiyamda bayanlar sag elin avucunu sol elin üstüne gelecek biçimde ve her iki elin parmaklarinida bitisik sekilde gögüsün üstünde tutarlar. Vücut dik. Gözler secdeye bakar sekilde kiraat'a hazir dururlar.

Sabah namazinin sünnetinin ilk rek'atinda kiraatta erkeklerde bayanlarda evvela Süphaneke duasini okur ondan sonra eûzü besmele çekerek yani, "Euzü billahi mines-seytânir-racîm. Bismillâhirrahmanirrahim" der. Fatiha sûresini sonuna kadar okur, âmin der daha sonra bildigi kisa bir sûre veya kisa üç âyet veya uzunca bir âyet okur. Ellerini yana saliverip "Allâhu Ekber" diye rukû'e varir.

 Erkeklerde Rukû: Rukû'da erkekler avuçlariyla diz kapaklarini tutup sirtini ve belini dümdüz eder.  Bayanlarda Rukû: Rukû'da bayanlar her iki elin parmaklarinida birlestirip parmaklarinin uç kisimlari diz kapaklarina deyecek sekilde erkeklerdeki gibi tam doksan derece egilmeden hafif egilerek dururlar. 

Rukû da iken üç kere "Sübhane Rabbiyel Az'im" dedikten sonra "Semi âllahü limen hamide" diyerek dogrulur (Bu sekildeyken eller kiyamda oldugu gibi baglanmaz vücutun yaninda serbest halde durur.) ve "Rabbena lekelhamd;" dedikten sonra "Allâhu Ekber" diyerek secdeye gider.

Erkeklerde Secde: Secdeye giderken önce dizler, sonra eller, sonra alin ve burun yere konur. El ve ayak parmaklari kibleye dogru çevrilir. Bas eller arasinda. Burun ve alin yere deger. Dirsekler yere ve vücuda, karinda oyluklara degmez. Topuklar bitisik. Gözler açik ve burun sisiklerine bakar. Bayanlarda Secde: Secdeye giderken önce dizler, sonra eller, sonra alin ve burun yere konur. Bas eller arasinda. Burun ve alin yere deger. Dirsekler yere ve vücuda bitisik, oyluklar da karina yapisik. Ayak üstleri yere deger ve her ikiside saga çikarilmis durur. Gözler açik ve burun sisiklerine bakar.

 Secdede, üç kere "Sübhane Rabbiyel âlâ" denir. Sonra "Allâhu Ekber" diyerek secdeden basini kaldirir ve iki secde arasinda en az bir kere "Sübhanellah" diyecek kadar durulur. Tekrar "Allâhu Ekber" diyerek ikinci secde aynen ilkinde oldugu gibi yapilir. Ikince secde sonunda "Allâhu Ekber" diyerek ikinci rek'ata kalkilir.

Ikinci rek'atta da kiyamda erkeklerde bayanlarda birinci rek'atta oldugu gibi ellerini baglar. Kiraatta bu kez yalniz besmele yani"Bismillâhirrahmanirrahim" der. Ardindan Fatiha sûresini sonuna kadar okur, âmin der daha sonra bildigi kisa bir sûre veya kisa üç âyet veya uzunca bir âyet okur. Ellerini yana saliverip "Allâhu Ekber" diye rukû'e varir. Önceki gibi rukû yapar. "Allâhu Ekber" diye secdeye varir. Önceki gibi secde yapar ve "Allâhu Ekber" diyerek son oturusa oturur.

Erkeklerde son oturus: Son oturusta eller dizler üstünde, parmaklar az açik. Sag ayak dik ve parmaklari kibleye dogru. Sol ayak yere dösenmis ve üzerine oturulmus gözler dizlere bakar.  Bayanlarda son oturus: Son oturusta eller dizler üstünde serbest. Ayaklarin her ikiside saga çikarilmis. Ayaklar üzerine degil, yere oturulur. Gözler dizlere bakar.

Bu oturusta "Et-tahiyyatü, Allahümme salli, Allahümme bârik, Rabbenâ" duâlari okunur. 

Dualar bittikten sonra, bas sag tarafa çevrilerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetüllah" deyip sag tarafa selam verilir. 

 Sonrada sol tarafa çevrilerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetüllah" diye sol tarafa selam verilir. Bu sekilde namazdan çikilmis olunur.

Selam verildikten sonra "Allâhümme ente's-selâmü ve minke'sselâm. Tebârekte yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm" denilir ve namaz bitmis olur.

Sabah namazinin farzida aynen sünneti gibi kilinir. Fakat niyet farklidir kibleye dogru dönülür "Niyet ettim Allah rizasi için sabah namazinin farzini kilmaya" diye niyet edilir. Ayrica erkekler farz namazlarinda niyetten önce kâmet getirirler.(Sünnette getirmezler.)

Dört rek'atli namazlar da aynen iki rek'atli namazlar gibi kilinir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardir. Örnegin, ögle namazinin ilk süneti kilinirken,  ikinci  rek'atta oturduktan sonra "Et-tahiyyatü" okur ve selam verilmeden "Allâhu Ekber" diyerek ayaga kalkilir. Böylece üçüncü rek'ata geçilmis olur. Üçüncü ve dördüncü rek'at da aynen ilk iki rek'at gibi kilinir. Tek fark üçüncü rek'atta , ikinci rek'attaki gibi sadece besmele çekilmesidir. Yani birinci rekatta okunan suphaneke ve eûzü  besmele, ikinci, üçüncü ve dördüncü rek'atta okunmaz. Dördüncü rekatin sonunda oturulup "Et-tahiyyatü, Allahümme salli, Allahümme bârik, Rabbenâ" duâlari okunur ve sonra selam verilerek namazdan çikilir.

web hosting is very important in online business. Make a good decision and choose ipage for your company, and you will realize how easy is to have a website.
Telif Hakkı © 2017 . Tüm Hakları Saklıdır.
T.C Diyanet Vakfi, Bergencamii Web Sayfasi.
Joomla Template designed by Joomla Host